İmparatora Veda'nın alternatif kapakları

İmparatora Veda için Hamdi Akçay'ın hazırladığı alternatif kapaklardan biri, çok hoşuma gitmişti. Haliyle, birden fazla kapak kullanılamıyor (!); kitap için seçtiğimiz tasarım da çok güzeldi ve hepimizin ilk tercihi olarak sivrildi. Bu kapaksa tamamen kaybolsun istemedim, buraya aldım. Romanın "Merak" bölümünün son sahnesini betimliyor.

 

İkincisiyse tamamen amatör bir "çalışma." Kitap İthaki'ye varmadan önce şehrin diğer yakasında uzun bir süre yayın tarihi beklerken biraz vaktim vardı, buralara koymak için bir şeyler karalamaya başlamıştım. Aşağıda göreceğiniz kapak da o sırada ortaya çıktı. Arka planda şehrin üzerine yağmur gibi inen harfler, İmparatorun "t"si, "Veda"nın dışarı taşması gibi şeyler tesadüf değil ama bunları yorumlamayı kitabı okuyanlara bırakmak, daha doğrusu okumayanlar için bazı sürprizleri açıklamamak, en iyisi. Tabloyu birçok yerde görmüşsünüzdür; Giovanni (Jean) Brindesi'nin (1826-1888) 1845 veya 1850 tarihli eseri. Brindesi de Feriköy'de gömülü.

Bu tablonun açısı, romanda geçen olayların hemen hemen tamamını içine alıyor; sarı bina da İfe'nin oturduğu Victoria Apartmanı'nı (siz onu romanın kardeş şehrindeki Doğan Apartmanı olarak bilirsiniz; bina 1929-1942 yılları arasında Victoria Sigorta'nın mülkiyetindeyken adı Victoria'ydı; ben de 1967 bölümündeki hemşirelerin muhabbetine malzeme olacağı için bu adı tercih ettim) andırdığı için dikkatimi çekmişti. Elbette tablo bittiğinde o apartman henüz ortada yoktu; sarı bina, Rus Sefareti. Bu konuda bir şeyler daha yazdım, "Şehir, ülke, saray, apartman, çarşı" başlıklı sayfada.

 

© Aziz Gökdemir, 2023

© İthaki, 2023

Tablo: Jean Brindesi. Souvenirs de Constantinople, Paris, [Imp. Lemercier, 1845].

 

◄   İmparatora Veda

◄   Ana Sayfa